شرح وظایف سازمان حمل و نقل بار و مسافر

شرح وظایف سازمان حمل و نقل بار و مسافر


 

 

 

 

 

 

 

 

محمدرضا شفیعی

اهم وظایف و ماموریتهای سازمان حمل و نقل بار و مسافر:

1- سیاستگذاری، برنامه­ ریزی، تصدی و اجرای طرح­هاي مطالعاتي­، کاربردی و عمراني مربوط به حمل و نقل بار و مسافر درون شهری جهت:

 • استفاده از آخرین فن آوری های موجود جهت اخذ هزینه استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی
 • تدوين و تصويب آيين نامه ­ها، دستورالعمل­ها و بخشنامه­ هاي داخلی مورد نياز و نظارت بر اجرای مقررات، آیین نامه و دستورالعملهای  مصوب در حوزه حمل و نقل بار و مسافر
 • ايجاد و اصلاح سيستم حمل و نقل بار و مسافر درون شهری متناسب با جمعيت، وضعيت ترافيکي و بافت شهر يزد­
 • بالابردن سطح دانش و کارآيي پرسنل، رانندگان و دارندگان خودرو های حمل و نقل بار و مسافر درون شهری
 • ایجاد شبکه یکپارچه استفاده از متدهای حمل و نقل مختلف جهت تسهیل در رفت و آمد شهروندان و مسافران
 • ایجاد و ارتقاء دسترسی مناسب به پایانه­ های حمل و نقل بار و  مسافر برون شهری 
 1. پیگیری و نظارت بر امور رفاهي، درماني، فرهنگي، بازرگاني، خيريه و ورزشي کارکنان، رانندگان، کارگزاران ناوگان حمل و نقل بار و مسافر درون شهری و بکارگيري و استفاده از امکانات قانوني به منظور تامين رفاه و آسايش مسافرين  درون شهري
 2. برنامه­ ريزي در امور اجرايي، نظارت، کنترل، بازرسي، امور انضباطي و تشويقي و خدماتي پرسنل، رانندگان و کارگزاران و وسائط نقلیه ناوگان حمل و نقل بار و مسافر
 3. استفاده و بکارگيري امکانات در جهت تامين درآمد سازمان از
 • محل اخذ عوارض و درآمدهاي قانوني
 • تهيه تعرفه­ هاي خدماتي
 • ايجاد شرایط لازم براي سرمايه­ گذاري و راه­ اندازي سيستم­هاي جديد حمل و نقل بار و مسافر درون شهری با همکاري ومشارکت کليه اشخاص و موسسات اعتباري و سرمايه­گذاري مجاز و بانک­ها و جذب مشارکت مردم
 • انجام فعالیتهای مالي و بازرگاني در زمينه­هاي مربوط به حمل و نقل بار و مسافر درون شهری اعم از واردات و صادرات، خريد و فروش، اجاره و استيجاره با رعایت قوانین موجود
 • استفاده از تسهيلات بانکي با رعايت قوانين ومقررات مرتبط .
 • سایر روشهای تامین درآمد بر اساس قوانین مصوب.
 1. اتخاذ روش­هاي مناسب جهت نظم بخشيدن به سيستم حمل و نقل بار و مسافر درون شهری و جلب همکاري ساير ارگانها، نهادها و وزارت­خانه­ ها در جهت تأمين و تجهيز سيستم حمل و نقل بار و مسافر درون شهری.
 2. صدور، لغو و تمدید پروانه اشتغال و پروانه نمایندگی حمل و نقل عمومي بار و مسافر درون شهري بر اساس ضوابط مصوب ودستورالعمل­هاي صادره از سوي وزارت کشور و نظارت بر حسن عملکرد رانندگان و کارگزاران حمل و نقل بار و مسافر و اخذ موافقت نامه های مورد نظر پس از تایید مراجع ذیصلاح.
 3. تهیه گزارشهای تحلیلی-آماری  در جهت بررسی شاخص های رشد حمل و نقل عمومی
 4. جذب نیروهای متعهد و متخصص  و اقدام لازم در زمینه ارتقاء سطح دانش و اطلاعات آنان و ایجاد ارتباط با مراکز علمی و فنی و دانشگاهی داخل و خارج کشور با رعایت مقررات مربوطه و اخذ مجوز از مراجع قانونی ذیربط.
 5. ایجاد ارتباط با سازمان­های حمل و نقل بار و مسافر درون شهري در داخل و خارج کشور به منظور تبادل اطلاعات و استفاده از دانش و تجربیات آنها در راستای تامین و تکمیل خدمات و حفظ بهداشت محیط و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان با رعایت مقررات مربوطه و اخذ مجوز از مراجع قانونی ذیربط.
 6. تکمیل و احداث غرفه­های خدماتی بهداشتی مجهز جهت تامین نیازهای مراجعین و مسافرین و شرکت­های حمل و نقل بار و مسافر و واگذاری آنها به بهره برداران با رعایت مقررات مربوطه.
 7.  اداره، بهره ­برداری و نگهداری صحیح از خودروهای حمل و نقل عمومی سازمان و سایر تاسیسات مربوطه از قبیل تعمیرگاه، توقفگاه، پایانه­ های حمل و نقل درون شهری  و غیره.
 8. انجام کلیه امور مربوط به معاملات اعم از خرید، فروش و تعویض خودروهای حمل و نقل عمومی، تهیه لوازم و قطعات مورد نیاز همچنین فروش ضایعات و خدمات.
 9. تصميم گيري و تعيین تکليف نسبت به کليه اموري که به هر نحو به حمل و نقل بار و مسافر درون شهری ارتباط پيدا مي کند با رعايت قوانين و مقررات موضوعه و هماهنگ با ساير خدمات .
 10. استفاده از امکانات در اختيار در جهت نيل به اهداف پيش بيني شده در متن قانون و آيين نامه هاي اجرائي و دستورالعمل مربوط به آن.
 11. اخذ تعهد رسمي مبني بر عدم انجام تخلفات موضوع آيين نامه تصويبي و قبول تصميم هاي هيأتهاي انضابطي و رعايت دستور العمل هاي صادره از سوي وزارت کشور از متقاضي صدورپروانه حمل و نقل بار و مسافر درون شهری.
 12. بررسي و محاسبه ميزان کرايه و تعرفه هاي حمل و نقل مسافردرون شهري و پيشنهاد آن براي تصويب به شوراي شهر و مراجع ذيربط قانوني و نظارت براجراي دقيق مصوبات