آماربرداری طرح جامع ترافیک شهر یزد در هفته آخر آبان ماه انجام ‏می‌شود. ‏

آماربرداری طرح جامع ترافیک شهر یزد در هفته آخر آبان ماه انجام ‏می‌شود. ‏

حل مشکل ترافیک نیازمند اطلاعات دقیق است. آماربرداری طرح جامع ترافیک شهر یزد در هفته آخر آبان ماه انجام می‌شود

طرح‌ جامع حمل‌و‌نقل و ترافیک نوعی برنامه‌ریزی برای ساماندهی و طراحی سیستم حمل‌و‌نقل شهری محسوب می‌شود. همگام با توسعه شهرها برنامه‌ریزی برای تامین زیرساخت‌‌های مورد نیاز برای جابجایی شهروندان امری ضروری است. این برنامه‌ریزی سبب دستیابی به اهداف شهری و برقراری تعادل برای همه عناصر حمل‌و‌نقل می‌شود. در طرح جامع حمل‌ونقل شهری تصمیم‌های کلان برنامه‌ریزی و توسعه سیستمهای حمل‌ونقل شهری برای 10 تا 15 سال آتی گرفته می‌شود.

در شهر یزد این مطالعات برای اولین بار در سال 1386 صورت گرفته است اما با توجه به جمعیت رو به رشد و مشکلات متعدد ترافیکی اعم از شلوغی و تراکم ترافیک، حجم زیاد موتورسیکلت، ضعف در سیستم حمل‌و‌نقل همگانی و افزایش سرانه مالکیت خودرو، انجام مجدد این مطالعات ضروری به نظر می‌رسد. به همین منظور معاونت امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری یزد به عنوان متولي امور حمل‌و‌نقل‌و‌ترافيك شهر، پس از برگزاری مناقصه‌ای با حضور شرکتهای مطرح در زمینه مطالعات ترافیک و برگزاری مراحل اداری، طي قراردادي انجام اين كار را به مهندسين مشاور طراحان راه ماد واگذار نمود. این مطالعات از ابتدای آبان ماه سال جاری شروع شده است و حدود 14 ماه به طول خواهد انجامید.

به طور کلی چند نمونه از اهداف اجرای این طرح‌، اصلاح شبکه معابر، افزایش کارایی سیستمهای حمل و نقل موجود، کاهش زمان و هزینه سفر، افزایش ایمنی و راحتی مسافران و غیره می‌باشد. مطالعات طرح جامع حمل‌و‌نقل شامل مراحل متعدد و طولاني است كه از شناسايي وضعيت موجود آغاز و پس از تحلیل آمار و اطلاعات به ارائه گزينه‌هاي راه‌حل منتهي مي‌گردد. دستیابی به نتایج کارآمد و اهداف این طرح نیازمند دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق است چرا که آمار بدست آمده مبنای کار و پیشنهادهای عملی مشاور می‌شود.

انجام این مطالعات بر اساس تجربیات شهرهای بزرگ دنیا و همین‌طور کلان‌شهرهای داخلی و برمبنای روشهای به‌‌روز علمی و دقیق می‌باشد. گام اول در این راستا گردآوری آمار و اطلاعات مربوط به جابجایی‌های روزانه شهروندان یزد و همین‌طور شناسایی وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شهر یزد می‌باشد. این مرحله یکی از مهم‌ترین گام‌های انجام مطالعات می‌باشد و موفقیت کلی طرح و پیشنهادات مطروحه در آن تا حدود زیادی وابسته به دقت آمارهای گردآوری شده است. به طور معمول و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاهها و وضعیت جوی، دو ماه آبان و اردیبهشت بهترین ماه‌ها برای گردآوری آمار ترافیکی شهر می‌باشند. در مطالعات بهنگام سازی طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک شهر یزد و با عنایت به عزم جدی شهرداری و شورای شهر یزد بر انجام مطالعات دقیق در زمان معقول، ماه آبان 1397 به عنوان ماه آماربرداری انتخاب شده است. هماهنگی‌های ابتدایی با سازمان‌های شهر یزد انجام شده است و آماربرداری ترافیکی شهر یزد در هفته آخر آبان ماه انجام خواهد شد. در این آماربرداری گسترده و حجیم نیاز به دقت نظر، همکاری و مشارکت سازمانهای مختلف شهر از جمله پلیس راهور، آموزش‌و‌پرورش، سازمان‌های‌ مردم نهاد، دانشجویان و دانش‌آموزان است. همچنین همکاری مسئولانه و دقیق شهروندان یزدی با آمارگیران ترافیکی یکی از الزامات شناسایی دقیق مشکلات وضع موجود سیستمهای حمل‌ونقل شهر یزد و ارائه بهترین طرح‌ها و تصمیم‌های حمل‌ونقلی برای آینده شهر یزد می‌باشد. بنابراین از همه مسئولان و شهروندان یزدی برای مشارکت و همکاری متعهدانه و مسئولانه در این طرح مهم و بزرگ شهری که هدف اصلی آن ارتقای کیفیت زندگی شهروندان یزدی است دعوت به عمل می‌آید.

اميد آنكه با اجراي اين مطالعات گامي مؤثر در بهبود وضعيت تردد و ايجاد ترافيك ايمن، سالم و روان برداشته شود.

با آمارگیران ترافیک همکاری کنیم.

                                                                                               معاونت امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد